
Nordisk kadettstevne (NOCA) er et årlig arrangement som ble etablert helt tilbake i 1948, med mål om å styrke samarbeidet og relasjonene mellom de nordiske landene og deres mariner. I august 2026 var det Norge som hadde ansvaret for å arrangere, og FHS Sjøkrigsskolen fikk gleden av å ønske våre nordiske naboer velkommen til Bergen. Årets NOCA ble gjennomført fra onsdag 5. til søndag 9. august.
Å være vertskap for NOCA er en omfattende planleggings- og logistikkoppgave. Arrangementet samlet om lag 550 deltakere, hvorav rundt 300 var kadetter og ansatte fra Danmark, Sverige og Finland. I tillegg deltok rundt 250 kadetter og ansatte fra FHS Sjøkrigsskolen.
NOCA er et arrangement der store deler av planleggingen og gjennomføringen gjøres av kadettene selv. Årets arrangement hadde ikke vært mulig uten innsatsen fra alle som stilte på vakt og bidro der det var behov. En stor takk til alle som brukte tid og krefter på å få arrangementet til å gå rundt, både før, under og etter NOCA.
NOCA – dag for dag
Onsdag 5. august
Etter flere måneder med planlegging var dagen endelig kommet. I løpet av onsdagen ankom rundt 300 utenlandske kadetter og ansatte Bergen, før de ble innkvartert på Bergen Maritime videregående skole, som skulle være hjemmet deres de neste dagene. Noen rakk til og med å utforske et par av Bergens kanskje mest kjente severdigheter før åpningsseremonien: Trekroneren og uteserveringen på Bryggen. På ettermiddagen ble NOCA 2026 offisielt åpnet med åpningsseremoni på Festplassen. Etter taler og høytidelig åpning gikk deltakerne samlet gjennom Bergen sentrum til Trekanttomten, hvor åpningsfesten markerte starten på fem dager med konkurranser, vennskap og sosialisering.

Torsdag 6. august
Første konkurransedag startet med rebusløp fra Bergen sentrum til Brushytten på Fløyen. For enkelte viste det seg raskt at selve transportetappen til første konkurransearena nesten kunne vært en konkurranse i seg selv.
Med rundt åtte kilometer og noen bergenske høydemeter i beina før start, var det flere som mistenkte oss som arrangører for å ha lagt inn en liten taktisk fordel til det norske løpelaget. Her kom den norske hjemmebanefordelen godt med. Den kuperte løypen var kanskje et noe uvant møte med norsk natur for våre danske naboer, og det kom derfor neppe som noe sjokk da Norge stakk av med seieren med rundt elleve minutters margin til andreplassen.
Deretter gikk turen til ADO Arena, hvor det skulle konkurreres i svømming, og i heiarop. De norske kadettene leverte en imponerende innsats, men Sverige ble likevel for sterke og tok seieren. I Old Boys-stafetten var det derimot liten tvil. De ansatte ved Sjøkrigsskolen leverte en overlegen seier og etterlot et tydelig inntrykk av at FYFO har vært høyt prioritert i arbeidsplanen det siste året.

Fredag 7. august
Fredagen startet på Sjøkrigsskolen, hvor de utenlandske deltakerne fikk oppleve både skolen og den vakre utsikten over Byfjorden. Dagens første konkurranse var Naval Combat Course (NCC).
Her skulle seks kadetter fra hvert lag gjennom en løype bestående av blant annet løping, padling, granatkasting, skyting og enda mer løping. Kort fortalt: høy puls og mye melkesyre. De norske kadettene viste igjen at de behersker kombinasjonen av fysisk slit og presisjon, og Norge stakk av med seieren.
Etter NCC var det tid for å trene hodet fremfor beina. Det akademiske innslaget tok for seg ulike faglige temaer, blant annet geopolitikk og skadeforebygging, og ga deltakerne mulighet til å utveksle erfaringer på tvers av de nordiske sjøkrigsskolene.
Deretter gikk turen til Møhlenpris stadion og fotball. På banen fikk publikum se gode skudd, fine mål og heltemodig innsats. I tillegg fikk man pauseunderholdning, da den finske løven og den norske pingvinen bestemte seg for å teste egne ferdigheter i bryting. Etter at alle kampene var spilt, var det Norge som for andre gang den dagen kunne juble for seier.


Lørdag 8. august
Lørdag var siste konkurransedag, og dermed også siste mulighet til å samle poeng før vinneren av NOCA 2026 skulle kåres.
Dagen startet med Viking Challenge på Bergenhus festning. Konkurransen bestod blant annet av romaskin, løping, makrell i tomat og betydelige mengder nedbør. Regnet leverte kanskje dagens sterkeste prestasjon, og flere av de utenlandske deltakerne begynte forståelig nok å stille spørsmål ved hvorfor noen frivillig velger å bosette seg i Bergen. Været satte likevel ingen stopper for konkurranseinstinktet. Danmark leverte en sterk innsats og tok en etterlengtet og velfortjent seier i Viking Challenge.
Deretter var det klart for tautrekking utenfor ADO Arena. Her ble det lagt ned en imponerende innsats fra samtlige fire lag, men til slutt var det finnene som, helt bokstavelig, trakk det lengste strået.
Så gjenstod NOCAs siste konkurranse: volleyball. På dette tidspunktet var det ikke bare seieren i volleyball som stod på spill. Sammenlagtstillingen var jevn, og hvert eneste poeng kunne få betydning for hvem som til slutt skulle løfte trofeet. Det ble derfor kjempet helt til siste ball. Danmark avsluttet konkurransene på best mulig måte og sikret seg seier i volleyball.


Mer enn bare konkurranser
Selv om idretten er en sentral del av NOCA, handler arrangementet om langt mer enn hvem som løper raskest, svømmer raskest eller trekker hardest. Gjennom åpningsseremoni, Sjefens mottakelse, akademisk innslag, morgenoppstillinger, avslutningsseremoni og sosiale fester fikk kadettene muligheten til å møte sine nordiske kollegaer også utenfor konkurransearenaene.
Særlig de sosiale arrangementene i NOCA-teltet ga deltakerne anledning til å bli kjent på tvers av land, kull og skoler. Konkurransene varer i fem dager, men relasjonene som etableres gjennom NOCA varer lenger. Det er nettopp dette som har vært kjernen i arrangementet siden oppstarten i 1948.
Etter fire dager fylt med blod, svette, tårer, regn, makrell i tomat, melkesyre, konkurranseinstinkt og vennskap var det til slutt Finland som kunne kalle seg sammenlagtvinner av NOCA 2026. Finland hadde ikke vunnet NOCA siden 1983. 43 år senere kunne finnene endelig løfte trofeet igjen, noe som var velfortjent.
Dermed var NOCA 2026 over for denne gang. Stafettpinnen ble gitt videre til Danmark, og neste år møtes de nordiske sjøkrigsskolene igjen i København. Vi gleder oss allerede, og håper på litt mindre regn enn i år!



